ОБИРАННЯ ЧЕРГОВОСТІ ДОПИТУ ДЕКІЛЬКОХ СВІДКІВ
    Суть. Першим допитувати найслабкішого свідка, який може змінити позицію у справі.
    Застосування. Свідки допитуються окремо. Не допитані свідки не можуть зноситися із допитаними. Якщо у справі є декілька свідків, то найкраще першим допитати свідка, який у психологічному плані є найслабшим. Отриману від нього інформацію можна використовувати для психологічного впливу на свідків, що допитуватимуться пізніше.
    Під час допиту другого свідка потрібно дати йому зрозуміти, що попередній свідок дав повну та правдиву інформацію, а зараз її треба просто підтвердити. Свідок, який збирається давати неправдиву інформацію, запанікує і буде шукати зорового контакту із допитаним свідком чи іншою стороною. Оскільки вони не мають права підказувати, свідок потрапляє у психологічну пастку. Він боїться давати будь-які показання, оскільки вони можуть не збігатися із показаннями іншої особи. У цей момент потрібно нагадати про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання. В такій ситуації починає спрацьовувати інстинкт самозбереження. За абсолютної більшості випадків свідок почне давати правдиві показання. Логіка проста: якщо показання не збігаються, то відповідатиме той, хто сказав неправду.
    Відповідно до ст. 181 ЦПК України порядок (насамперед, послідовність) допиту свідків та дослідження інших доказів установлює суд. Тому для встановлення бажаної черговості допиту потрібно заявити відповідне клопотання.
 
Уникальное предложение